ILLUSTROVANÁ BIOGRAFIE - recenze (zdroj: www.my.cz)

Heath Ledger zemřel ve věku pouhých 28 let. Už před smrtí o jeho výkonu v roli Jockera ve filmu Temný rytíř kolovaly legendy. Po své smrti se stal doslova mytizovanou postavou. Jestli se zařadí po bok Jamese Deana a dalších legendarizovaných tragicky zesnulých mladých hereckých hvězd, ukáže až čas. Už teď se ale z vlny zájmu o něj pokoušejí ekonomicky profitovat mnozí. Mohla vůbec dobře dopadnout publikace, která v Londýně vyšla už v rok od hercovy smrti? Heath Ledger - Ilustrovaná biografie je na pultech knihkupectví.

V knize je málo textu s ne moc exkluzivními fotkami

Kniha se v 11 kapitolách, na 111 stranách (v českém vydání) pokouší shrnout život Heathe Ledgera, zejména jeho hereckou kariéru. Jak napovídá název, text je víc než hojně doplněný o fotografický materiál. Na první pohled kniha vypadá vkusně. Bohužel obsahová stránka ne úplně odpovídá tomu, co si pod pojmem biografie představuji. Informace v ní nepřináší o mnoho víc, než co si šikovní uživatelé internetu mohou najít s asistencí strejdy Googla. Fotky jsou sice moc pěkné, ale nejsou nijak moc exkluzivní. Vesměs se jedná pouze o oficiální fotografie z premiér, nebo promofotky k filmům.

Informace řadí nesmyslně

Informace jsou často řazeny naprosto nesmyslně bez jakékoli vnitřní souvislosti. Navíc kniha obsahuje celé odstavce jakýchsi "zajímavostí z natčení“, které se nezřídka Heathe skoro netýkají. Objevují se i podivné informační výčty (třeba výčet jmen snad všech Heathových příbuzných) a to bez jakýchkoli vnitřních slohových ambicí.

Autor je zkušený. Tak kde je chyba?

Trochu mě zarazilo, když jsem přímo v knize narazila na informace o úctyhodných publikačních skalpech autora Chrise Robertse. Není úplně jasné, jak mohl ostřílený tvůrce knih o Lou Reedovi nebo skupině ABBA spáchat dílo s obsahem podobným fanouškovským blogovým zápiskům.

Překlad se moc nepovedl

Některé ze stylistických či jiných neobratností je možné připsat na vrub českému překladu, který vypadá, jakoby vypadl z automatického překladače. Věty i celé odstavce si uchovávají strukturu anglického textu, čímž se stávají nesrozumitelnými. Navíc se v textu objevují chyby i ve významu. Mimo jiné se třeba o Ledgerem odmítnuté roli Spidermana se píše jako o "komické postavě“ namísto postavy komiksové.

Způsob hodnocení filmů zdá se mi poněkud nešťastným

Mnohé věcné nepřesnosti i mírně podivný způsob hodnocení Ledgerových filmů má ale na svědomí autor sám. Například hodnotit body hercovy filmografie podle jakéhosi vlastního žebříčku oblíbenosti se podle mě do oficiálně vydané biografie nehodí. Pro citace hodnotící význam filmů bych raději volila osvědčené filmové magazíny na místo deníků, v nichž recenze někdy nedosahují ani hodnoty komentářů uživatelů imdb.com.

K čemu taková biografie? Snad jako obrázková knížka pro starší děti

Jako pěkná obrázková publikace s přehledem základních informací je kniha Heath Ledger - Ilustrovaná biografie snad ucházející. Na opravdovou biografii, která by se pokusila jít Heathu Ledgerovi pod kůži, si ale budeme muset počkat. Skutečné nahlédnutí do jeho života snad i s komentářem jeho blízkých si nejspíš vyžádá víc času.

autor: MonikaB

Hosting: WebZdarma | Heath-Ledger.xf.cz | by Wendosmix 2006 - 2012 | Verze 2.4. | Statistiky